English Russian Ukrainian
Банер
Нідерланди PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Вівторок, 28 вересня 2010 12:37

Королівство Нідерланди (неофіційна назва Голландія) – невелика країна у Західній Європі, розташована на узбережжі Північного моря.

Площа складає 33,9 тис. км2 (з урахуванням акваторій внутрішніх вод – 41,2).

Населення – 16,4 млн чол.

Столиця – м. Амстердам.

Офіційна мова – голландська.

Нідерланди є одним із засновників європейських співтовариств, нині член ЄС.

Грошова одиниця – євро.

Територія Нідерландів являє собою майже суцільну низовину. Назва країни в перекладі означає “низькі землі”. Близько 2/3 території країни розташовано нижче рівня моря. Лише третина має перевищення над рівнем моря до 1 м і зовсім незначна ділянка (2% території) має середні висоти 50 м над рівнем моря. Клімат Нідерландів помірний морський. Опадів випадає 650-700 мм на рік, середні температури січня -3 – -1°С,  липня - +17 – +20°. Максимум опадів випадає у серпні-жовтні. Внутрішні води займають значну частину території Нідерландів. Серед водойм важливу роль відіграють штучні канали, що виконують функцію захисту земель від затоплення. Головними річками країни є Рейн, Маас і Шельда. Серед природних ландшафтів у Нідерландах були поширені болота, широколисті ліси та верескові пустки. Природні ліси збереглися лише у королівських резиденціях та національних парках. Переважна більшість земель країни у ой чи інший спосіб освоєна.

Серед корисних копалин особливо виділяються запаси нафти та природного газу в шельфі Північного моря, а також поклади кам’яного вугілля.

Найбільшою екологічною загрозою для Нідерландів є можливість затоплення земель. У країні ведуться роботи по створенню штучних, насипних територій вздовж морського узбережжя. Значні площі сільськогосподарських земель являють собою польдери – штучно дреновані ділянки, нижчі за рівень моря.

Населення країни представлено голландцями – етнічною групою, що виник­ла з цілого ряду племен (франкських, саксонських, фризьких, та кельтсь­ких. Природний приріст складає близько 1,6 чол. на тис. жителів, проте населення країни зростає швидшими темпами за рахунок імміграції. Населення віком до 15 років складає 17,4%, від 15 до 65 – 67,7, понад 65 – 14,9.

Хоча за часткою міських жителів (82%) Нідерланди поступаються Бельгії, країна належить до високоурбанізованих. Найбільшими містами є Амстердам, Роттердам, Гаага, Ейндховен, Бреда та Утрехт. Амстердам, Роттердам та Гаага відносяться до великих світових міст. У Гаазі розташовано Міжнародний суд ООН та Міжнародний карний суд.

Датою появи незалежної держави Нідерландів вважається 1609 р., коли Іспанія визнала незалежність Республіки Сполучених Нідерландів. Пізніше країна була окупована французами і знову здобула незалежність у 1815 р., коли було створено Нідерландське королівство у складі Голландії та Бельгії. У 1830 р. Бельгія вийшла зі складу королівства. Нідерланди, як країна, що володіла потужним флотом, активно провадила колоніальну політику. Дотепер збереглися її володіння на Малих Антильських о-вах у Карибському морі.

Державний устрій. Нідерланди є конституційною монархією з унітарним устроєм. У адміністративному відношенні країна поділяється на 12 провінцій. Головою держави є королева Беатрікс. При королеві існує орган Державна Рада, що виконує консультативні функції. Законодавчу владу представляє двопалатний парламент. Перша палата складається з представників провінційних рад, друга обирається шляхом всенародних виборів. У країні представлено широкий спектр політичних сил, жодна з яких не має явної переваги у парламенті, тому уряди є здебільшого коаліційними.  Формально, головою держави є королева, що призначає голову уряду.

Економіка. Нідерланди належать до високорозвинених країн Європи і світу. Сукупний ВВП країни (у паритеті купівельної спроможності валют) у 2008 р. склав 877 млрд дол. США, а в перерахунку на душу населення – 40,5 тис. На сіль­сь­ке господарство припадає 1,7% ВВП, на промисловість – 25,5, на сферу послуг – 72,9. У структурі зайнятості сфера послуг досягає 80%.

Своїм економічним розвитком Нідерланди завдячують кільком чинникам. Вигідне географічне положення сприяло перетворенню Нідерландів на сильну морську державу та на транспортні ворота Європи (порт Роттердам). Давні традиції капіталістичних відносин та релігійний лібералізм спряли притоку протестантів, що відзначалися більшою підприємницькою активністю порів­няно із католиками.

На сьогодні, Нідерланди являють собою збалансовану економіку, головним вразливим місцем якої є залежність від зовнішньої торгівлі. Інфляція та безробіття у Нідерландах порівняно невисокі, платіжний баланс має додатнє сальдо. Значну роль в економіці відіграють ділові та транспортні послуги. Роттердам вважається найкрупнішим портом світу. У Амстердамі та Роттердамі розташовуються штаб-квартири багатьох провідних ТНК світу.

Промисловість спеціалізується на виробництві машин, устаткування, електроніки та електротехніки, переробці нафти і нафтопродуктів, виробництві харчів. Сільське господарство є високопродуктивним, з переважанням молочного та м’ясного тваринництва. Експорт та імпорт відзначаються збалансованою структурою з високою долею внутрішньогалузевої торгівлі (машини та устаткування, паливо, харчі, продукція хімічної промисловості тощо).