English Russian Ukrainian
Баннер
Ірландія PDF Печать E-mail
Автор: Administrator   
28.09.2010 11:59
Недоступен ни однин перевод.

Ірландія – країна західної Європи, що займає більшу частину однойменного острова у Атлантичному океані. Площа країни – 70,3 тис. км2, населення 4,2 млн чол. Столиця – м. Дублін, офіційні мови – англійська та ірландська, грошова одиниця – євро. Член ЄС з 1973 р.

Внутрішні райони представлені горбистою рівниною, вкритою торф’яними болотами та озерами. Окраїнні райони острова являють собою старі невисокі гірські масиви (Керрі, Уіклоу та ін.). Найвища точка – г. Каррантуїлл (1041 м над рівнем моря). Країна бідна на корисні копалини. Найбільшим багатством є поклади торфу.

Клімат м’який. Середні температури додатні впродовж року (+5-8°С у січні та +15° у липні), опадів випадає близько 1200 мм. Річкова мережа густа і повноводна. Найбільшою водною артерією є р. Шеннон. В країні багато озер, найвідомішими є Лох-Корріб, Лох-Рі та Лох-Моск.  Ґрунти малородючі. Раніше, територія Ірландії була вкрита широко­лис­тими лісами, нині переважаючими ландшафтами є луки, торфовища та верескові пустки. Ведуться активні роботи з відновлення лісів. В країну були завезені і добре прижилися субтропічні рослини (лимонні та лаврові дерева, пальми тощо).

Історія країни визначалася завоюванням місцевих кельтських племен англо-норманами, що поступово підкорили населення острова і зрештою перетворили Ірландію на англійську колонію. Численні повстання закінчувалися невдачами. Остаточно англійське домінування було встановлено Олівером Кромвелем у 1649 р. Лише в результаті тривалої національно-визвольної війни 1919-1921 рр. Англія погодилася визнати незалежність Ірландії у статусі домініона. При цьому до Великобританії відійшло 6 графств північної Ірландії.

Демографічна ситуація в Ірландії є однією з найбільш динамічних у Європі. Природний приріст наближається до 7 чол. на тис. жителів. До того ж в країні фіксується додатнє міграційне сальдо близько 4 чол. на тис. жителів. Частка дітей (20%) суттєво перевищує частку людей пенсійного віку (12%).

В етнічному відношенні, Ірландія є однонаціональною державою, де понад 87% населення складають ірландці. Національні меншини представлені, в основному, англійцями та шотландцями. Переважаючою релігією є католицизм, що слугувало одним із додаткових факторів ворожнечі із протестантською Англією. Хоча в країні збереглася ірландська мова (кельтські діалекти), використовується вона лише у побуті в західних районах.

У адміністративному відношенні країна поділяється на 29 графств. За формою правління Ірландія є парламентською республікою з типовою структурою розподілу влади. На чолі держави стоїть президент, що обирається всенародним голосуванням і має представницькі функції. Виконавчу владу пред­став­ляє кабінет міністрів (Кабінет) на чолі з прем’єр-міністром. Законодавчим органом є двопалатний парламент (Сенат та Палата Представників). Найбільші полі­тич­ні партії включають Фіанна Фойл, Фіне Гел, Лейбористська партія та ін.

Економічний портрет Ірландії докорінно змінився впродовж другої половини ХХ ст. після вступу країни до Європейських Співтовариств. За період з 1973 до початку 2000-их років Ірландія перетворилася з найбільш відсталої та злиденної країни ЄС на найдинамічнішу у економічному відношенні. ВВП на душу населення у паритеті купівельної спроможності валют сягає 45,5 тис. дол. США і є найвищим по ЄС після Люксембургу. Темпи щорічного зростання економіки складають 6%.

Структура економіки не дозволяє віднести країну до числа постіндустріальних. На сферу послуг припадає лише 49% ВВП і приблизно 46% на промисловість. Таким чином, економічний динамізм досягається в основному за рахунок промислового розвитку. Сільське господарство також забезпечує порівняно високу частку ВВП – 5%.

Промисловість спеціалізується на виробництві чорних та кольорових металів, харчів, пива, виробництві тканин та одягу, транспортного устаткування та скла. Сільське господарство виробляє ріпак, ячмінь, картоплю, цукровий буряк. Розводиться велика рогата худоба м’ясного та молочного напрямів. Поширене вівчарство. Важливу роль в економіці країни відіграють виробництво програмного забезпечення тат туризм.

Експорт складається з машин та устаткування, комп’ютерів, хімікатів, продукції тваринництва. Імпортуються комп’ютери та комплектуючі, обладнання, нафта і нафтопродукти, хімікати, тканини, одяг. Економіка країни дуже залежить від зовнішніх ринків, що робить її вразливою до різких коливань міжнародної ринкової кон’юнктури.