English Russian Ukrainian
Banner
Данія PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Tuesday, 28 September 2010 11:47
There are no translations available.

Королівство Данія розташоване у Північній Європі на п-ві Ютландія та групі островів (понад 400), найбільшими серед яких є Зеландія, Фюн, Лолланн, Фальстер і Бронхольм. На півдні континентальна Данія межує з Німеччиною. Площа країни складає 43 тис. км2. Крім того, Данія володіє домініонами: Фарерські о-ви (1,4 тис. км2) та Гренладндія (2,2 млн км2).

Населення – 5,5 млн чол.

Столиця – м. Копенгаген.

Офіційна мова – датська. З 1973 р. Данія увійшла до ЄС.

Грошова одиниця – датська крона.

У орографічному відношенні Данія є надзвичайно низькою країною. Найвища точка країни має перевищення всього лише 173 м над рівнем моря (г. Ідінг-Сковхой); найнижча позначка знаходиться на 12 м нижче від рівня моря. Переважаючою формою рельєфу є широкі хвилясті рівнини та невисокі горбисті місцевості, що утворилися внаслідок діяльності льодовика. З корисних копалин Данія володіє покладами нафти та газу у шельфі Північного моря, а також родовищами будівельних матеріалів.

Клімат Данії помірний морський. Середні температури січня тримаються близько 0 – -1°С, липня – +15 - +17°. Опадів випадає 700-800 мм на рік. Достатнє зволо­же­ння сприяє формуванню густої мережі коротких річок. Найдовша, р. Гуде­но, має протяжність всього 158 км. Озера переважно дрібні і практично не мають господарського значення.

Як і в більшості європейських держав, в Данії майже не збереглися корінні (букові) ліси. Лісистість території не перевищує 10%. На місці зведених лісових масивів тепер простягаються верескові пустки, що в останні роки почали засаджувати хвойними породами дерев. Більша частина території країни використовується під сільськогосподарські угіддя.

Найбільшим природним багатством Данії є ресурси морських вод (риба та мінераль­ні ресурси шельфу).

Періодом заснування датської монархії вважається правління Горма Старого, котрий на початку Х ст. об’єднав племена, що населяли територію сучасної Данії. Королівство почало здійснювати військові набіги на Англію, Францію та скандинавські країни. Наприкінці XIV – початку XV ст. датська королева Маргарита об’єднала під своєю короною Данію, Норвегію та Швецію (Кальмарська унія). Швеція залишила союз у 1523 р., а Норвегія лишалася в унії до 1814 р. Данія зберігала нейтралітет під час І світової війни, але змушена була капітулювати перед Німеччиною під  час ІІ світової війни. Остаточно формування території Данії завершилося у 1944 р. із проголошенням незалежності Ісландією, що перебувала під контролем Датського королівства ще з 1380 р.

Населення Данії – датчани, що в етнічному відношенні представлені, здебіль­шо­го, скандинавськими народностями. Хоча офіційною мовою є датська, широко використовуються англійська, німецька та французька. Євангелістська лютеранська церква є офіційною, до неї належить 94% населення.

Демографічна ситуація характеризується мінімальним переважанням народжуваності над смертністю та незначним додатнім міграційним сальдо. Сумарний приріст населення складає близько 2,8 чол. на тис. жителів. Рівень урбанізації складає 87%. Найбільшими містами є Копенгаген, Орхус, Оденсе та Ольборг.

Адміністративно Данія поділяється на 5 регіонів (столичний, Зеландія, Північна Ютландія, Середня Ютландія і Південна Ютландія). Регіони поділяються на комуни. До складу Данії входять, також Фарерські о-ви та о-в Гренландія, що користується правами внутрішньої автономії.

Данія – конституційна монархія. Главою держави є королева Маргарет ІІ. Главою уряду (Державної Ради) є прем’єр-міністр. Прем’єр-міністром стає лідер партії чи коаліції, що перемагає на парламентських виборах. Законодавча влада належить однопалатній Народній Асамблеї, що об’єднує 179 місць і обирається на всенародних виборах раз на чотири роки. Найбільшими політичними партіями є Соціал-демократична, Датська народна, Соціалістична народна, Консервативна народна та соціалістична ліберальна партії.

Данія - високорозвинена індустріально-аграрна країна з широкими зовнішньо­еко­но­міч­ни­ми зв'язками і одним із найвищих у світі рівнів життя. Для датської економіки характерні високотехнологічне сільське господарство, наявність не лише корпоративних, але і дрібних компаній у промисловості, добре продумана система соціального розподілу. ВВП країни, станом на 2008 р. у паритеті купівельної спроможності валют, дорівнював 204 млрд дол. США (37,2 тис. у перерахунку на душу населення). Послуги дають понад 72% ВВП, промисловість – 26, сільське господарство близько 1,5.

Промисловість виробляє чорні та кольорові метали, хімікати, харчі, машини та транспортне устаткування, морські судна, електроніку, тканини та одяг, меблі та продукцію деревопереробки, фармацевтичні товари, медичне устаткування. Сільське господарство спеціалізується на виробництві ячменю, пшениці, картоплі, цукрових буряків, свинини, молочних продуктів та риби.

Експорт включає машини та устаткування, вітряки, м’ясо та м’ясопродукти, молочну продукцію, рибу, фармацевтичні товари, меблі. Імпортують машини та устаткування, сировину та промислові напівфабрикати, хімікати, зерно та харчові продукти, споживчі товари.