English Russian Ukrainian
Банер
Австрія PDF Друк E-mail
Автор: Administrator   
Вівторок, 21 вересня 2010 09:41

Австрійська Республіка (Republik Osterreich). Назва країни походить від давньонімецького Ostarrichi – «східна країна».

Площа: 83,9 тис. км2.

Політичний устрій: Республіка із федеральним державним устроєм (адміністративно-територіальний поділ складає 9 земель).

Глава держави – президент. Законодавчий орган – двопалатний парламент.

Населення: 8,2 млн. осіб. Основна частина (98%) – австрійці. Серед національних меншин – словенці, що живуть у прикордонних із Словенією районах Каринтії та Штирії, угорці, хорвати. Значний прошарок населення складають іноземці, що приїхали до Австрії на заробітки. Міське населення складає 65%. Середня густота населення 97,4 осіб/км2.  Середня тривалість життя – 78 років. Релігійний склад населення: католики (78%), протестанти (5%), мусульмани (1%), іудаїсти (1%) та ін.

Столиця: Відень (1,6 млн. осіб).

Загальна характеристика.Географічне положення. Країна розташована в Центральній Європі та займає частину Східних Альп і територію вздовж річки Дунай. На півночі межує із Німеччиною та Чехією, на сході – з Угорщиною та Словаччиною, на півдні – з Італією та Словенією, на заході – із Ліхтенштейном і Швейцарією. Виходу до моря не має.

Політична ситуація. Внутрішньополітична ситуація в країні є стабільною. На зовнішньополітичній арені Австрія залишається нейтральною, демократичною та багатою державою впродовж правління соціалістичних і коаліційних урядів, які заступали один одного. З 1995 р. Австрія – член Європейського Союзу. 1998 р. країна відмовилася від членства у НАТО. Із 1 січня 1995 р. Австрія є членом Євросоюзу.

Рівень економічного розвитку. Австрія – високорозвинена індустріально-аграрна країна. Сільське господарство, де зайнято 6% населення, забезпечує лише 3% ВНП. Характерною ознакою австрійської економіки є значна частка державного сектора, що склалася внаслідок конфіскації майна воєнних злочинців після Другої світової війни. Втілюється в життя програма приватизації, спрямована на зменшення державної заборгованості.

Галузі спеціалізації. Основа економіки – багатогалузева промисловість. Всередині сектору послуг, де зайнято близько 65% населення, значну роль відіграє обслуговування туристів.

У промисловості країни велику роль відіграє іноземний, зокрема німецький, капітал. Видобувають нафту, природний газ, кам’яне та буре вугілля, залізну, мідну, свинцево-цинкові та вольфрамову руди, магнезит, графіт, кам’яну сіль. 2/3 електроенергії виробляється на гідроелектростанціях; розвинені чорна та кольорова металургія, хімічна, целюлозно-паперова, деревообробна, текстильна, шкіряно-взуттєва, швейна, харчова (виробництво вин) галузі.

Основні райони сільського господарства знаходяться на північ від Альп і вздовж обох берегів Дунаю. Основні галузі сільського господарства, яке ведеться на інтенсивній та високоінтенсивній основі, – молочне тваринництво, птахівництво, рослинництво (пшениця, ячмінь, цукрові буряки, кормові культури, плодівництво, виноградарство).

Країна має добре розвинену транспортну мережу. Довжина залізниць – близько 7 тис. км, автошляхів – понад 120 тис. км. Дунай використовується для внутрішнього судноплавства. Головні річкові порти – Відень і Лінц. Міжнародні аеропорти – Відень, Грац, Лінц, Клагенфурт, Зальцбург, Інсбрук.

Зовнішня торгівля має велике значення для економіки країни: експортується продукція машинобудування (понад 25% експорту), деревина, папір, текстиль, взуття, продовольство, електроенергія. Важливе значення має міжнародний туризм. Головні зовнішньоторговельні партнери – країни Західної Європи, зокрема Німеччина.

Природно-рекреаційні ресурси.Орографічні ресурси. Австрія – одна з найбільших гірських країн Європи. Середня висота території країни – 900 м. Більшу частину країни займають Альпи та їх передгір’я. Найпотужніший гірський масив в Австрії – Високий Таеурн, де знаходиться найвища вершина країни Ґросглокнер («Великий звонар», 3798 м).  На горі знаходиться один із найбільших в Європі та найбільший в австрійських Альпах льодовик Пастерзе (площа 32 км2, довжина 10 км). У горах трапляються численні прояви карсту (печери із сталактитами, сталагмітами, льодяними напливами, підземними озерами та ручаями), які приваблюють туристів. Найвідомішою є печера Айсризенвельт («Світ льодяних велетнів») у Тенненгебірге, на південь від Зальцбурга. Для туристів цікаві міжгірські западини, особливо Клагенфуртська в Каринтії та Грацька у Штирії. Низовинні території в основному зосереджені в долині Дунаю.

Кліматичні ресурси. Клімат – помірно континентальний. Зима м’яка, із частими снігопадами, найхолодніший місяць – січень, температура у долинах знижується до –20С, у гірських районах до –140С. Сніг лежить у горах 7–8 місяців. Літо тепле та сонячне, найжаркіші місяці – липень і серпень, температура близько +200С. Середня денна температура у липні–серпні +250С, взимку температури знижуються до –100С. Найбільше опадів випадає протягом літніх місяців, їхня середньорічна кількість – 868 мм. У горах кількість опадів зростає до 2000 мм. Вирізняють три кліматичні регіони: Альпи (часто сонячно взимку, проте хмарно влітку); долина Дунаю та регіон Відня (найсухіший клімат); Південний Схід (суворі зими, тепле літо). У столиці середні температури січня +2, липня +20°С. Середньорічна температура в країні +8°С. Грудень вважається найкращим місяцем для гірськолижного спорту.

Водні природно-рекреаційні ресурси. Найбільша рекреаційно-туристська артерія країни – р. Дунай. Інші менш потужні річки – Мур, Драва, Зальцах, Інн, Енс, Морава. В країні 580 озер, в основному льодовикового походження. На заході Австрії належить частина Боденського озера, а на сході – значна частина мілководного озера Нейзідлер-Зее. Численні озера розташовані у гірських і передгірських районах, влітку багато з них прогріваються до 23–280С. Особливо популярні озера Каринтії (Вертер-Зее, Оссіахер-Зее, Мільштаттер-Зее) – найпівденніші та найтепліші (на цій землі знаходиться і найвища вершина австрійських Альп – пік Ґросглокнер). Кримльські водоспади входять до шести найвищих у світі. Підземне озеро Зеегротте (Нижня Австрія, м. Хінтербрюль) є найбільшим підземним озером Європи, яке щорічно відвідує понад 250 тис. туристів.

Ландшафтні ПРР. На відносно невеликій території поєднуються контрастні типи ландшафтів: гірські ліси, льодовики, альпійські луки і долини, лісисті передгір’я, виноградники, ущелини, рівнини і навіть напівпосушливі степи. Основні типи ландшафтів об’єднано в 5 ландшафтних зон: Східні Альпи (63% – 52,6 тис. км2), Альпійське та Карпатське передгір’я (понад 11% – 9,5 тис. км2), рівнина на сході (частина Паннонської низовини) (понад 11% – 9,5 тис. км2), Віденська западина (4,5% – 3,7 тис. км2), Гранітно-гнейсова височина (частина Богемського масиву) (10% – 8,5 тис. км2). Рослинний покрив країни поділяється на дві зони: лісову (понад 40% території) та альпійських луків – до висоти 600–800 м розташовані широколистяні ліси (дуб, бук, граб, ясен); на висоті 1400 м з’являються хвойні породи; з висоти 2000 м починаються альпійські луки. Вище розташовуються вічні сніги. Альпійські луки та області снігів вирізняються своєрідним тваринним світом (альпійський бабак, гірські козли та барани, гірські орли). Різноманіття ландшафтів і відносно високі середньорічні температури сприяють тому, що подорожі країною приваблюють у будь-яку пору року: взимку переважає гірськолижний спорт, влітку – гірський туризм.

Заповідний фонд. Австрія має широку мережу заповідників, головними з яких є: Арншпіц, Вільдальпенер-Зальцаталь, Ґросґлокнер-міт-Пастерце-унд-Ґамсґрубе, Ґрундльзее-Топліцзее-Камерзее, Іннерес-Боденталь-унд-Фертача, Іннерес-Пеллаталь, Іннерес-Фальсерталь, Кайзерґебірґе, Карвендельґебірґе, Лайнцер-Тірґартен, Ласзее, Мархауен-Мархеґґ, Наскер, Нейзідлерзее-Зеевінкель, Патчеркофель, Пенкен, Пфаффенкоґель-Ґзоллеркоґель, Рейнау, Ротвальд, Філлахер-Кочна, Філлахер-Альпе та ін.

Найбільш популярними національними парками, де проводяться екскурсії, є наступні:

Нейзідлерзее-Зеевінкель (Бургенланд) – єдиний степовий національний парк у Центральній Європі. Степове озеро (довжина 33 км, ширина 12 км, глибина близько 2 м) із заростями очерету, солончаковими озерцями та болотами приваблює мігруючих навесні та восени птахів. На території парку – екскурсії на велосипедах, верхи на конях і у запрягах.

Ноккські гори (Каринтія) – похилі горби, що складаються з кристалічних порід, розташовані на висоті 1300–2440 м.

Донау-Ауен (Нижня Австрія) – один із найбільших у Центральній Європі (річково-озерні та болотні екосистеми Дунаю), місце проживання понад 5 тис. видів тварин і птахів.

Тайаталь (Нижня Австрія, спільно з Чехією) – унікальні ландшафти долини р. Тайа.

Калькальпен (Верхня Австрія) – охорона та збереження тваринного світу гірських альпійський районів (ізюбри, козулі, сарни, альпійські саламандри, тетеруки, глухарі).

Високий Тауерн (Каринтія, Зальцбург, Тіроль) – давній ланцюг Альп, льодовики, водоспади, високогірна альпійська фауна і флора.

Історико-культурні ресурси. Природним ландшафтам Австрії не поступається розкіш культурного надбання. Повсюди можна зустріти свідчення епохи могутніх Габсбургів, коли упродовж 7 століть Австрія домінувала в Європі.

Культура сучасної Австрії, країни з багатою історією та давніми традиціями, починається в епоху Священної Римської Імперії, саме з моменту утворення самостійного австрійського герцогства. Значною мірою на культуру Австрії вплинули її сусіди: Італія, Німеччина, Угорщина, Богемія.

Одне із найвизначніших місць країни – археологічний парк Карнунтум (колишня столиця римської провінції Верхня Паннонія), розташований на березі Дунаю між Віднем і Братиславою. На березі Дунаю, в 70 км на захід від Відня, лежать руїни фортеці Дюрнштейн (XII ст.), в’язнем якої був легендарний англійський король Ричард Левове Серце. В Туллні, у замку Атценбург, цілий рік проходять концерти, присвячені Шуберту. Неподалік знаходяться руїни фортеці Арабург – останнього оплоту протестантів в Австрії.

Австрія пишається своєю архітектурою – замками, палацами, цвинтарями. Більшість замків було побудовано в період панування Габсбургів. Австрійці дбайливо доглядають за цвинтарями та прикрашають їх (наприклад, у Відні 50 кладовищ, найвідоміше з них – Централь Фрідхоф, де в імперському склепі поховані члени найяснішого роду). Австрійські церкви побудовані переважно в готичному або у стилі бароко. Найстаріший собор Австрії – готична Міноритська церква (1224 р.). У Відні знаходиться одна із найвищих церков у світі – собор Святого Стефана (136 м). У країні – численні пам’ятки архітектури – собори, палаци, замки, монастирі. Головні художні скарби зібрані в музеях Відня: Шенбрунні – резиденції австрійських імператорів, Галереї Альбертина та Музеї історії мистецтв.

Романський стиль в Австрії зберегли тільки храми (наприклад, церква Рупрехтскірхе у Відні), серед шедеврів готики – собор святого Стефана у Відні. Ренесанс пов’язаний із діяльністю імператора Максиміліана I, покровителя художників, серед яких Альбрехт Дюрер, який створив ескізи бронзових фігур біля гробниці Максиміліана в Інсбруці. Світські будівлі епохи Відродження – будинки у Клагенфурті, фортеця Хохостервиць у Каринтії. У стилі класичного бароко побудовані багато палаців і храмів у Відні, Зальцбурзі, Граці. Найвідоміші представники бароко – монастирська церква в Дюрнштайні, монастир у Мельке, Національна бібліотека у Відні, замки Мірабель у Зальцбурзі та Бельведер у Відні.

Беззаперечну привабливість Австрії створюють її культурні цінності. У всіх великих містах країни є свої театри, а Віденська опера – найвідоміша у світі. Упродовж року у різних містах Австрії (в першу чергу у Відні та Зальцбурзі) проходять музичні фестивалі. Столиця Австрії була та залишається найбільшим музичним центром Європи, скарбницею світової архітектури і живопису.

У столиці – собор св. Стефана (1137–1454 pp.), готична церква Санкт-Марія-ам-Ґештаде (1330–1414 pp.), церква св. Карла Борромея (1716–1739 pp.), церква Рупрехта, усипальниця імператорів, палаци: Старий Гофбурґ (1552 p.), Новий Гофбурґ (1881–1913 pp.), Євґенія Савойського (1695–1698 pp.), Даун-Кінскі (1713–1716 pp.), Нижній Бельведер (1714–1716 pp.), Верхній Бельведер (1721–1722 pp.), Шварценберґ (1697–1704 pp.), Шенбрунн (1695–1700 pp.), Ферстель, Шенборн, Ауершперґ, Ліхтенштейн; музеї: Художньо-історичний, Альбертина, Скарбниця Габсбургів, Природничої історії, Релігійного мистецтва, Австрійського бароко, Старовинних музичних інструментів, Історичний м. Відня, Етнографічний, Військово-історичний, Єврейський, Тютюну, Театральний, Краєзнавчий, Годинників, Есперанто, З.Фрейда, історії медицини Йозефінум, Карного розшуку, Поховальних обрядів, Коней ліпіцанської породи, дитячий «Zoom», Прикладного мистецтва, Історичних карет, Техніки, XX століття, розкопок із Ефеса; Австрійська галерея, Зібрання Академії образотворчих мистецтв, Кунстгаус, Кунстфорум, будинок Гундертвассер; будинки-музеї: Л.Бетховена, Й.Гайдна, В.Моцарта, Ф.Шуберта; Пальмова оранжерея з будинком тропічних метеликів, зоопарк Шенбрунн (один із найперших у світі, 1752 p.).

Найвизначнішими місцями країни є об’єкти Всесвітнього спадщини ЮНЕСКО: історичний центр м. Зальцбург (1996); палац і парки Шенбрунн (Відень) (1996); культурний ландшафт Хальштатт-Дахштайн, район Зальцкаммергут (1997); Земмеринг – залізниця (1998); історичний центр м. Грац (1999); культурний ландшафт Вахау (2000); культурний ландшафт озера Фертьо – Нейзідлер-Зее (спільно з Угорщиною) (2001); історичний центр Відня (2001).

Австрія дала світовій літературі ряд знаменитих імен: Стефан Цвейг, Артур Шніцлер, Томас Бернхард, Райнер Марія Рільке. Відень XVIII–XIX ст. вважався столицею музики. Габсбурги опікувалися композиторами та музикантами. В австрійській столиці жили та творили композитори Моцарт, Бетховен, Штраус, Гайдн, Шуберт, художники Клімт і Шиле, поети Рільке та Шніцлер, психологи Фрейд і Ранк, філософи Гуссерль і Вітгенштейн.

Пишаючись своїм минулим, країна не забуває і про майбутнє. Сучасна Австрія захоплює новою архітектурою, вкладає кошти в наукові розробки та відкриття, лідирує в галузі ефективності соціальної структури, підтримує репутацію першої у розвитку музики, літератури та мистецтва. У 2004 р. Ельфред Єлинек отримав Нобелевську премію з літератури.

Етнографічні ресурси. Австрія увібрала у себе елементи різних культурних традицій: романської, німецької, слов’янської. Це визначило оригінальність і своєрідність австрійської етнокультури, а також традиції святкування.

Головними святами Австрії як католицької країни є: Новий рік (1 січня), свято Трьох Святителів (6 січня), Пасхальний понеділок, День праці (1 травня), 25 травня, Вознесіння, свято Тіла Христова, Пречиста Богородиці (15 серпня) , Національне свято Австрійської республіки (26 жовтня), свято всіх Святих (1 листопада), Зачаття Діви Марії (8 грудня), Різдво (25 грудня), День Святого Стефана (26 грудня).

Австрія є батьківщиною вальсу. В Альпах виникла унікальна манера горлового співу – «йодль». Вважається, що йому передували звуки, які використовувались для подачі сигналу у горах.

Національна кухня Австрії – переплетіння кулінарних традицій Італії, Угорщини, Іспанії, Туреччини. Найвідоміша та найпопулярніша страва – віденський шніцель, який подають з овочевими салатами. Кулінарні книги стверджують, що у XV столітті кухня Відня вважалась найкращою в Європі. Широко відомі печиво, галушки, рулети, знаменитий штрудель – яблучний пиріг.

Австрійська національна кухня має регіональні відмінності: у звхідній частині країни домінує селянська кухня з галушками, темним хлібом і холодним пивом, на сході переважає угорсько-богемські традиції. Але в будь-якій австрійські кухні головне – відмінно вино, яким Австрія славиться ще з часів Марка Аврелія.

В країні кілька виноробних районів. Найстарішим виноробним селом є Маутерн. З 450 р. із цією назвою пов’язана історія виноградарства. Найбільше винних підвалів знаходиться в селі Хадрес, а найбільшим виноробним селом Штирії вважається Гамлітц (відоме щорічними фестивалями вин).

Місце на туристському ринку, загальні тенденції розвитку туризму, позиціонування на певних ринках. Основні центри туризму. Пропозиція на ринку України до країни. Туристські зв’язки з Україною. Місце на туристському ринку, загальні тенденції розвитку туризму, позиціонування на певних ринках

Завдяки літнім екскурсіям і зимовим видам спорту Австрія сприймається як цікава країна у будь-яку пору року. У той же час Австрія – країна традиційного зимового туризму. Разом із Швейцарією ця країна є «гірськолижною Меккою» для європейців. Туризм для Австрії є основним джерелом прибутку, що покриває традиційно від’ємне торговельне сальдо.

У країні сформована та налагоджена ефективна система обслуговування туристів. Багато містечок і сіл (Кітцбюель, Санкт-Антон, Майрхофен та ін.) перетворились у великі європейські курорти, а колишні сільські мешканці зайняті у готельному бізнесі.

Країна має розвинену туристську інфраструктуру. На території Австрії діють такі відомі готельні ланцюги, як Редіссон, Хілтон, Холідей Інн, Савой, Марріот. Такі готелі розташовані переважно у великих містах Австрії.

Влітку гірськолижні курорти переорієнтовуються на організацію різноманітних видів рекреації у горах та природному середовищі в цілому (походи пішки та верхи, сходження, скелелазіння, водні види спорту, парапланеризм, гольф, великий теніс та ін.). Для підйому туристів у гори використовуються гірськолижні ліфти, проводяться різноманітні свята та фестивалі.

Переваги австрійських курортів – у широкому виборі зон катання (понад 50 по всій Австрії, з них 7 відкриті цілий рік), гірськолижній інфраструктурі, що постійно оновлюється, відмінно підготовлених трасах. В Альпах понад 900 вершин, висота яких перевищує 3 км. У розпорядженні туристів понад 800 центрів зимового спорту у 76 регіонах, 22 тис. км гірськолижних і 16 тис. рівнинних трас, 3300 рейкових вагонів-підйомників, канатних доріг, крісельних і бугельних підйомників.

Гірськолижні курорти пропонують відкриті та закриті басейни, катання на конях, криті тенісні корти, майданчики для сквошу, катання на санях, запряжених конями, відкриті льодові ковзанки, сауни, солярії, гірськолижні школи, дитячі садочки. Целль-ам-Зее, Санкт-Антон, Кітцбюель є найдавнішими гірськолижними курортами Австрії.

В Австрії (особливо у Штирії) набули поширення кінний, екологічний, повітроплавальний (баллунінг) туризм, гастрономічні та замкові тури, сімейний відпочинок. Майже кожний готель має в своєму розпорядженні повітряні кулі, параплани, велосипеди та, навіть, міні-зоопарки.

Основні центри туризму (міста, курорти, маршрути). Відень, розташований у мальовничому місці середньої течії Дунаю та оточений відрогами Віденського лісу, - одне з найкрасивіших міст світу і "музична столиця Європи". Злиття багатьох культур протягом сторіч створило тут неповторну архітектуру, яка постраждала в часи Другої світової війни. Символ міста – Собор Святого Стефана (Штефансдом), святого заступника столиці Австрії, якому більше 800 років. Під собором знаходяться стародавні катакомби – місце поховання представників династії Габсбургов, в його шпиль вправлене турецьке гарматне ядро, яке потрапило в собор під час турецької облоги міста в XVI ст. Навпроти собору знаходиться площа Штефансплатц і постмодерністський скляний будинок комерційного центру Хаас-Хаус. На стінах Штефансдому зображені міри довжини, розміру і ваги, за якими у середні століття перевіряли товар при покупці, а з його оглядового майданчика відкривається чудовий вид на Дунай і Відень. Від площі відходить ще один символ Відня – вулиця Грабен, "серце міста", на якій зосереджені такі визначні пам'ятки, як колона Пейтзойле, готель Захер і церква Петерскірхе. Тут же розташовані і фешенебельні магазини. Інтерес у туристів викликають прилеглі Міхалеркірхе, Марі ам Гештаде, Францисканеркірхе, неоготична Ратуша (1872-1883 р.), одна з найкрасивіших площ світу - Іозефплатц, з розташованою на ній Палацовою капелою і Бургтеатром (1874-1888 р.), будинк парламенту (1883 р.), перед яким височить статуя Афіни-Паллад, і  Віденська Опера (1861 - 1869 р.).

Гордість Відня - парки, різноманітні за своїм виглядом і призначенням. Парк Пратер вважається "народним" парком Відня (діє з XVIII ст.) і славиться найбільшим колесом огляду у світі (65 м.) і відмінними ресторанами. У стародавньому парку Аугартен регулярно проводяться десятки музичних вистав, феєрій і симфонічних концертів. Парк Віденський Ліс, розташований на околиці столиці, у передгір'ях Східних Альп - це цілий лісовий район, із власними містечками і готелями, курортами і термальними джерелами. Обмежений з одного боку мальовничою долиною Дунаю і виноградниками, а з іншого - курортним районом Бадена і Бад-Фослау, Віденський Ліс є улюбленим місцем відпочинку віденців і гостей країни.

В австрійській столиці напевно більше цікавих музеїв, аніж у будь-якому іншому місті світу. Найбільший музейний комплекс Європи - Музеумсквартьє (площа 60 тис. кв. м.), перебудований з військових казарм у самому центрі Відня. Тут у літній період відчиняють двері Центр Архітектури, Центр Культури і Мистецтва, Зала Мистецтв Відня, Музей Сучасного Мистецтва, Музей Леопольда, дитячий Музей Зум, маса художніх і музичних експозицій. Обов'язково варто відвідати головний художній музей Австрії - Музей історії мистецтв на площі Марії-Терези в центрі міста (живопис XVI-XVII ст., колекції середньовічного прикладного мистецтва й антики). Дуже популярні серед туристів Академія образотворчих мистецтв на Шиллерплатц (фламандці, Босх), Австрійський етнографічний музей, Музей військової історії, Музей образотворчих мистецтв (великі зібрання Дюрера і Тиціана), Музей сучасного мистецтва в палаці Ліхтенштейн (XVII ст.), Віденський Музей годинників, Музей історії Відня на Карлплатц, Технічний музей промисловості і ремесел, Історичний художній музей, Музей олова (частка зібрань Р.М. Феттера), колекція стародавніх музичних інструментів "Музикверейн" при Музеї історії мистецтв, славнозвісний музей графіки - галерея Альбертіна (понад 1,5 млн. робіт), музей-квартира Зиґмунда Фрейда на Берггассе 19, Державний єврейський музей у Ейзенштадті (50 км. на південний схід від Відня) і безліч інших, не менш цікавих колекцій.

Ґрац. Средньовічний замок (XI ст.) із музеєм, єпископський палац (ХІІІ – XVIII ст.), Готичний собор (1438–1462 pp.), Ландгауз (1557–1565 pp.), монастир міноритів, францисканський монастир із церквою, церква Штіґенкірхе, євангелічна церква, мавзолей імператора Фердінанда ІІІ (XVII ст.), палац Аттемс (1702–1716 pp.), палац Герберштейн, палац Заурау, Музей народного мистецтва, Музей міста, музей провінції Штирія «Йоаннеум».

Зальцбург («соляний замок») розташований у долині р. Фальцах. Резиденція архієпископа. Фортеця Гоензальцбург (1077–1519 pp.), собор (1611–1628 pp.), абатство Ноннберґ, монастир бенедиктинців, монастир францисканців, монастир капуцинів, замок Монат, замок Гельбрунн, замок Клесгайм, замок Мирабель, резиденція архієпископа; музеї: Кароліни-Авґусти, Міський, Народного мистецтва, Будинок природи, Будинок-музей Й.Гайдна, Музей В.Моцарта (розташований у будинку, де 27 січня 1756 р. народився майбутній композитор). Місто щорічних музичних («Тиждень Моцарта») і театральних фестивалів. У місті жив видатний диригент ХХ століття Герберт фон Кароян.

Інсбрук («міст через Інн») – центр землі Тіроль, найбільше місто Східних Альп, один із найбільших гірськолижних центрів Європи (1964, 1976 рр. – столиця зимових Олімпійських ігор). Початок розвитку міста – кінець ХІІ ст. При Максиміліані І – центр Габсбурзької імперії, будівництво (1502 р.) найбільшого в Європі арсеналу. 1553–1653 рр. – будівництво церкви Хофкірхе, де похований імператор Максиміліан І. Міська вежа (1358–1560 pp.), палац Гофбурґ (XIV–XVІІI ст.), церква Гофкірхе (1553–1563 pp.), єзуїтська церква (1627–1640 pp.), колона св. Анни (1706 p.), тріумфальна арка (1765 p.), імператорський палац (1766–1770 pp.); церква Якобскірхе (XVIII ст.), музеї: Краєзнавчий, Історичний, Етнографічний.

Лінц – центр землі Верхня Австрія, третє за величиною місто Австрії, великий порт на Дунаї. Колонна Трійці (1723 р.), Ландхауз (Ратуша, XVI ст.), собор Альтер Дім (XVII ст.), Народний сад Кефермаркт і замок Вайнберг (XV ст.); Музей Верхньої Австрії, Міський музей, Нова галерея та Єпархіальний музей.

Курорти. Країна має розвинену мережу курортних центрів. Основні курорти Австрії: озера Каринтії – Вертер-Зее (курорти Фельден, Пьортчах, Марія-Верт, Крумпендорф), Клопайнер-Зее (курорт Сант-Канціан), Мілльштеттер-Зее, Оссіахер-Зее, Фаакер-Зее; озера Зальцкаммергута – Вольфган-Зее (курорти Санкт-Вольфганг, Санкт-Гільген, Штробль), Монд-Зее, Траун-Зее, Аттер-Зее та Хальштаттер-Зее; Зальцбургерленд – Целлер-Зее (курорт Цель-ам-Зее). До інших відомих курортів відносяться Баден, Лех, Сант-Антон, Заальбах-Хінтерглемм, Майерхофен, Кітцбюель, Капрун, Бадгастайн, Зеефельд, Бад-Гаштайн, Бад Ішль, Бад Халл. Зупинимось на деяких із них більш детально.

Фельден – мальовниче містечко провінції Каринтії на південному березі озера Вертерзее, де перебували композитори Йоганнес Брамс, Густав Малер.

Пьортчах. Курорт із ХІХ ст. Музеї: поштових листівок, Брамса, картинні галереї, церкви, старий залізничний вокзал.

Санкт-Гільген – курортне містечко на оз. Вольфганг, церква в стилі бароко, будинок, де народилася мати Моцарта.

Баден – курорт із цілющими гарячими сірковими джерелами, відомий із часів Давнього Риму (тут у ІІ ст. знаходився табір римської когорти та провів останні роки Марк Аврелій).

Лех – один із найкращих курортів світу завдяки мікроклімату, що забезпечує чудовий стан сніжного покриву протягом всього сезону, високому рівню сервісу комфортабельних готелів і всієї гірськолижної інфраструктури (260 км лижних трас, парк для сноубордистів, санна траса, катання на санях, запряжених кіньми).

Сант-Антон – один із найвідоміших гірськолижних курортів Австрії (тут найдорожчі гірськолижні готелі країни), де понад сто років тому зародився гірськолижний спорт (1901 р. заснований перший в історії альпійський лижний клуб).

Заальбах-Хінтерглемм – гірськолижний центр із широким спектром гірськолижних трас, в якому регулярно проходять найбільші змагання по гірських лижах, у тому числі чемпіонати та Кубок світу.

Майєрхофен – відомий гірськолижний курорт із різноманітними розвагами: нічні катання на санках, сноурафтинг (спуск із гір на надувних плотах), катання на автомобільній шині, польоти на параплані  та повітряній кулі, метання айсштоків на льоду, поїздки у кінних запряжках, катання на ковзанах, плавальні басейни, теніс, сквош.

Кітцбюель – один із найвідоміших курортів Тіроля (розташований у 93 км на схід від Інсбрука), де проводилися перші змагання по гірських лижах, улюблене місце зустрічей прославлених гірськолижників (тут виріс 3-кратний олімпійський чемпіон, легендарний Тоні Зайлер).

Цель-ам-Зее, Капрун – курорти пропонують 130 км маркованих гірськолижних трас і надають можливість займатися 30 видами спорту. У ХІХ ст. у Цель-ам-Зее відпочивала австрійська імператриця Елізабет.

Бадгастайн – 200 км гірськолижних трас і 15-ти кілометрова рівнинна лижня, прокладена у мальовничій місцевості.

Зеефельд – гірськолижний курорт (20 км від Інсбрука) здобув популярність завдяки Зимовим олімпійським іграм в Інсбруці (1964 та 1976 рр.), коли його траси використовувались для лижних змагань.

Гаштайн (Бад-Гаштайн) – гірськолижний та бальнеологічний курорт із 18 джерелами термальних (до 50°C) вод, які застосовуються для ванн, купання, питного лікування, інгаляцій. З лікувальними цілями використовуються штольні (довжиною понад 2 км), що залишилися після гірських розробок (спелеотерапія); як курорт існує з XIV ст., міжнародної слави набув у ХІХ ст. Тут у 1825 р. Ф.Шуберт закінчив Велику (Гаштейнську) симфонію.

Бад Ішль – культурний та географічний центр (50 км на схід від Зальцбурга), курорт із лікувальними мінеральними джерелами (з 1823 р.) та грязями для лікування захворювань дихальних шляхів, рухового апарату (ревматизм), внутрішніх органів, жіночих, дитячих і серцево-судинних захворювань. З 1848 р. до 1914 р. Ішль був літньою резиденцією кайзера Франца Йозефа І.

Бад Халл – всесвітньо відомий лікувальний курорт, основою якого є біогенні йодомісткі джерела.

Маршрути, екскурсії. Пропонуються наступні екскурсії та туристські маршрути:

пішохідна екскурсія історичним центром Відня;

оглядова екскурсія Віднем із відвідуванням палацу Шенбрунн, Віденського лісу та монастиря Святого Хреста;

автобусна оглядова екскурсія Віднем із відвідування палацу Шенбрунн;

екскурсія до Зальцбурга із Відня;

екскурсія до Грацу із Відня;

замки Баварії;

імперський поїзд «Majestic Imperator Train» – поїздка мальовничими місцями у розкішних старовинних вагонах поїзда Відень–Зальцбург і назад;

пішохідна екскурсія Зальцбургом – містом великого Моцарта – знайомство з резиденцією архієпископів, Університетською площею, церквами та палацами, місцем народження видатного диригента Герберта фон Карояна;

екскурсія у соляні копальні поблизу містечка Халяйн (поблизу Зальцбурга) – маршрут проходить по різних рівнях шахти та закінчується подорожжю на човні по підземному соляному озеру;

екскурсія на найвищу гору Австрії Ґросглокнер (3758 м) – огляд готичної церкви у селищі Хайлігенблют і замку епохи Відродження у місті Шпітталь; маршрут проходить альпійськими луками, лесами, льодовиком.

 

Туристські зв’язки з Україною. Тури з України до Австрії формуються на базі щоденних регулярних рейсів до Відня (тривалість польоту 1,5–2 години). У високий сезон взимку – на гірськолижні курорти і влітку – на озера Каринтії.

Щороку у рамках програми «Діти Чорнобиля» Австрія (земля Нижня Австрія) вже шостий рік (з 2002 р.) приймає на оздоровлення десятки дітей-чорнобильців з України.

Одним із чинників пожвавлення австрійсько-українських туристських відносин і стимулювання потоку туристів із Австрії до нашої держави можуть бути об’єкти (місця, події), пов’язані з перебуванням видатних австрійців на території, яку зараз займає Україна .

Гомогенні біосоціальні ресурси адміністративно-територіальних одиниць України

Територія перебування або іншої знакової життєвої події відомої люди

Прізвище, ім’я, по батькові відомої людини

Місце народження (країна походження), діяльності відомої людини

Професійна діяльність

відомої людини

Автономна Республіка Крим

Бахчисарай, Севастополь

Іосиф ІІ

Австрія

австрійський імператор

Крим

Бальтазар Гакет

Австрія

мандрівник, вчений-географ, автор унікальних етнографічних карт України

Вінницька область

Браїлів (Жмеринський р-н)

Іоанн Прахтель

Австрія

видатний живописець

с.Коло-Михайлівка (зараз в межах Вінниці)

Адольф Гітлер (Шикльгрубер)

Австрія

фашистський диктатор Німеччини у 1933–1945 рр., головний військовий злочинець

Закарпатська область

Мукачево

Зігберт Гайстер, Антоніо Караффа, Енеас Капрара

Австрія

австрійські генерали, командувачі армії (XVII ст.)

Івано-Франківська область

Коломия

Франц Йосиф І

Австрія

імператор Австрії та король Угорщини з 1848 р. із династії Габсбургів

Станіслав (тепер Івано-Франківськ)

Бальтазар Гакет

Австрія

мандрівник, вчений-географ, автор унікальних етнографічних карт України

Київська область

Київ

Іосиф ІІ

Австрія

австрійський імператор

Київ

Ігнатій Соббот

Австрія

архітектор

Львівська область

Львів

Бальтазар Гакет

Австрія

мандрівник, вчений-географ, автор унікальних етнографічних карт України

Одеська область

Одеса

Герман Гельмер, Фердинанд Фельнер

Австрія

видатні архітектори

Одеса

Ф.Наталі, Ф.Фридль, Л.Стрикциус, Ф.Етель

Австрія

видатні скульптори

Одеса

Лефлер

Австрія

видатний художник

Тернопільська область

Тернопіль

Бальтазар Гакет

Австрія

мандрівник, вчений-географ, автор унікальних етнографічних карт України

Харківська область

Харків

Пауль (Павло Сигизмундо-вич) Еренфест

Австрія

видатний фізик

Хмельницька область

Кам’янець-Подільський

Іоанн Прахтель

Австрія

видатний живописець

Черкаська область

Умань

Адольф Гітлер (Шикльгрубер)

Австрія

фашистський диктатор Німеччини у 1933–1945 рр., головний військовий злочинець

Чернівецька область

Чернівці

Пауль Целан

Австрія

видатний поет

Чернівці

Бальтазар Гакет

Австрія

мандрівник, вчений-географ, автор унікальних етнографічних карт України

Чернівці

Герман Гельмер, Фердинанд Фельнер

Австрія

видатні архітектори

 

Серед цих імен віденські архітектори Г.Гельмер і Ф.Фельнер займають особливе місце, адже за їх проектами збудовані не тільки театри в Одесі та Чернівцях, які є візитівкою й окрасою цих міст, а й театри у Відні, Будапешті, Дрездені, Загребі (загалом за їх проектами побудовано 49 театрів).

Довідкова інформація (як дістатися, що взяти із собою, адреси посольств і консульств, на що звернути увагу, сувеніри, чайові, таксі). Громадяни країн, що не входять до ЄС, можуть безмитно ввезти предмети особистого користування, необхідні під час подорожі. Громадяни іноземних держав можуть ввезти із собою для особистого споживання та як подарунки, але не з комерційною метою: 200 шт. сигарет або 50 сигар, манільських або тонких сигар чи 250 г тютюну; 2 л вина або фруктової наливки чи настоянки із вмістом етилового спирту не більше 220, а також 1 л спиртного, вміст етилового спирту в якому не перевищує 220, або 3 л пива та додатково 1 л інших спиртних напоїв. Інші товари, крім вищезазначених, можуть ввозитися на загальну суму 175 євро на людину. Якщо ж ці товари ввозяться не літаком, а через спільний кордон із Угорщиною, Словенією, Словаччиною, Чехією, то максимальна сума знижується до 100 євро.

Австрія пов’язана із закордоном міжнародними авіаційними, залізничними, автобусними та автомобільними шляхами. Всі сусідні країни з’єднані з Австрією  регулярними залізничними рейсами. Найкраще сполучення із Німеччиною. Автобусні рейси найдешевші. Пересуватися всередині країни зручно поїздом або автобусом, придбавши комбінований білет для обох видів транспорту. При в’їзді до Австрії на автомобілі потрібно заплатити мито. Рух на дорогах правосторонній, швидкісні автобани – платні (максимальна швидкість 130 км/год.).

Час в Австрії відстає від київського на 1 годину. Напруга в електромережі складає 220 В, 50 Гц.

Виділяються 2 туристських сезони – літній (липень–серпень) та зимовий (Різдво). Найкращий час для відвідування Відня – пізня весна та рання осінь. Гірськолижний сезон триває до середина квітня. Для користування підйомниками необхідно придбати разові або одноденні білети або більш вигідні «скі-пасси» на кілька днів. У гірських місцевостях трапляються снігові лавини, що загрожують життю людей.

Зважаючи на те, що Австрія входить у зону євро, необхідно розрізняти відповідні банкноти (500, 200, 100, 50, 20, 10, 5 євро) та монети (2, 1 євро; 50, 20, 10, 5, 2, 1 центів). 1 euro = 100 eurocent. Найкращий курс обміну валюти в банках, банкомати розташовані повсюдно. До оплати приймаються пластикові картки. Ввіз валюти необмежений.

Туристські пластикові картки забезпечують безплатний проїзд у будь-якому виді громадського транспорту, безкоштовне (або дешевше) відвідування музеїв та екскурсій, всілякі знижки. Безплатні карти Відня, маршрути транспорту, програми екскурсій та брошури, у т.ч. російською мовою, можна отримати в офісі Вієн-Турисмус на Альбертинаплатц.

Чайові складають 5% від вартості замовлення, у великих ресторанах прийнято залишати 10% від суми рахунку. Офіціант обов’язково поверне здачу, і вже після цього, у тій же салфетці, потрібно вручити йому чайові. У барі та кафе можна залишити дрібні монети. У вуличних кафе чайові не дають. Таксисту прийнято платити 10% понад лічильника, можна просто не брати дрібні гроші із здачі.

У великих містах в таксі офіційно встановлені лічильники. У Відні за перевезення багажу береться додаткова платня. У невеликих містах вартість залежить від відстані поїздки. Таксі можна замовити за телефоном (біля вокзалів і великих готелів вони чергують цілодобово), «ловити» на вулиці не має сенсу.

Періодично в магазинах влаштовується розпродаж, особливо на Різдво і Пасху. В туристських областях Тіроль, Відень, Зальцбург ціни більш високі. Торгуватися в магазинах не прийнято.

Традиційний та найприємніший сувенір із Австрії – пляшка шнапсу (фруктова горілка) або марочного вина. Серед популярних сувенірів також національний одяг, кераміка, фарфор, ювелірні вироби.

Важливі адреси:

Посольство Австрії в Україні: Київ, вул. Івана Франка, 33. Телефони 220-57-59, 244-39-43, факси 227-54-65, 230-23-52.

Австрійське представництво в Україні: 01004, Київ, вул. Велика Васильківська, 9/2. (тел.: +38-044-248-74-92).

Посольство України в Австрії: 1180 Wien, Naaffgasse 23. Телефон (8-10-431) 479-71-72, факс 479-71-47.

Австрійське представництво з туризму (Osterreich Werbung): MargaretenstraBe 1, А-1040 Wien. Tel.: (1) 587-20-00, fax: (1) 588-66-48.

Офіс з туризму – http://www.austria-tourism.at.

Офіс з туризму. Відень – http://www.info.wien.at.

Міністерство закордонних справ Австрії – http://www.bmaa.gv.at.

Австрійські федеральні залізниці – http://www.oebb.at.

Віденський аеропорт – http://www.viennaairport.com.

 

Останнє оновлення на Понеділок, 18 жовтня 2010 07:48