English Russian Ukrainian
Баннер
Білорусь PDF Печать E-mail
Автор: Administrator   
18.10.2010 10:18
Недоступен ни однин перевод.

Офіційна назва. Республіка Білорусь( Republic Belarus).

Географічне положення. знаходиться на північному сході Європи. Межує на заході з Польщею (605 км), на північному заході - з Литвою (502 км) і Латвією (141 км), на сході і північному сході - з Росією (959 км), на півдні - з Україною (891 км). У липні 1990 Верховна Рада республіки ухвалила Декларацію про державний суверенітет. Країна має стратегічне положення щодо сполучення заходу і сходу, півночі і півдня. Відстань від Мінська до Варшави становить 500 км, до Москви - 700 км, до Берліна - 1060 км, до Відня - 1300 км.

Найвища точка. пагорб Дзержинський у Мінській області (345 метрів над рівнем моря). Найнижча точка - Німанська долина в Гродненській області (80-90 метрів над рівнем моря).

Площа території - загальна - 207,6 тис. кв. км. Довжина з півночі на південь - 560 км (350 миль), зі сходу на захід - 650 км (460 миль). Населення - 9, 7 млн. осіб ( 2006 рік). Білоруси - 81%, росіяни - 11%, поляки - 4%, українці - 2% та інші.

Столиця - Мінськ -1, 68 млн. осіб ( 2006 рік).

Адміністративно-територіальний поділ. Білорусь складається з 6 областей з центрами у Мінську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно і Могильові і 118 районів. Великі міста. Гомель (500 тис. осіб), Могильов (370 тис.), Вітебськ (358 тис.), Гродно (304 тис. жителів).

Туризм. Значне місце у Білорусі посідає розвиток міжнародних туристичних зв'язків. Республіка має широку мережу сучасних транспортних артерій. В столиці та інших великих містах збудовані готелі і ресторани європейського класу, функціонує багато театрів, музеїв, спортивних комплексів. З 1990 року міжнародний туризм став однією з форм зовнішньоекономічної діяльності, ним займається більш як 350 туристичних підприємств. Туристи, які відвідують Білорусь, мають можливість помилуватися красою озера Нароч і Біловезької Пущі, Полоцьким Софіївським собором, середньовічним Мирським замком, іншими пам'ятками історії та культури.

Територія Білорусі багата пам'ятками історії і культури багатьох народів та різних епох - замок у Мирі (XVI ст.), собор у Полоцьку (XI ст.), замок Радзивілів у Несвіжі (XVII ст.), єзуїтський костел у Гродно (XVII ст.) та інші.

Мінськ, який виник понад 900 років тому на місці злиття річок Свіслоч і Нємига, за багатовікову історію не один раз був зруйнований і спалений дощенту, та щоразу вставав з руїн. Майже всі будівлі Мінська були відновлені після звільнення міста Червоною армією.

Древній Мінськ будувався як міцна фортеця, розташована на природному острові. Укріплення Мінської фортеці успішно витримали численні облоги, тривалий час він був резиденцією князів, а пізніше - великокнязівських та королівських намісників. З кінця XVII ст. його укріплення поступово руйнувалися, хоча їх залишки - Замкова гора, збереглися до 50-х років XX ст. Після великої пожежі 1547р. почалося перепланування серця Мінська - Верхнього міста. У центрі було розбито велику прямокутну площу, до якої сходилися всі головні вулиці. Навколо зосереджені найважливіші громадські і культурні будівлі - Ратуша, гостиний двір, будівлі уніатського, домініканського і бернардинських монастирів, кафедральний собор Святого Духа, а також палаци феодальної знаті, будинки купців і багатих ремісників. Праворуч від собору Святого Духа знаходиться костел Святого Йосипа, заснований у 1624 році при монастирі бернардинців.

Однією з найцікавіших споруд початку XX ст. є костел Святих Симеона та Олени ("Червоний костел") на майдані Незалежності, збудований у 1905-1910 рр. з червоної цегли на кошти знатних землевласників Войниловичів.
У місті 12 музеїв. Білоруський Національний Музей Історії і Культури дозволяє детально ознайомитися з бурхливою історією нації, у той час як Білоруський Державний Художній Музей має чудове зібрання картин XVII-XX ст.

Хатинь - священне місце для кожного білоруса. Нацисти спалили це невелике селище разом з усіма мешканцями (149 людей, у т.ч. 75 дітей) у 1943 р. Тепер це меморіал. Тут знаходяться символічне "Кладовище Сіл", створене в пам'ять про 185 інших білоруських селищ, знищених окупантами, "Дерева Життя", що символізують ще 433 села, які були зруйновані, але потім відбудовані, "Хатиньський набат", "Дими Хатині", а також жахлива за своїм змістом "Стіна Пам'яті" з меморіальною плитою і Вічним полум'ям - список нацистських концтаборів у Білорусі та їх жертв.

Нєсвіж - одне з найстаріших міст Білорусі. Перша згадка про нього зустрічається в літописах 1223 року. Однак його справжній розквіт починається з 1511 року, коли Нєсвіж став резиденцією князівського роду Радзивілів - однієї з найзаможніших і найбільш впливових сімей тогочасної Європи. Нині місто відоме Ратушею XVI ст. - однією з найстаріших у країні. Слуцькі Ворота, збудовані в XVI ст., були перебудовані в стилі барокко двома століттями пізніше. Палац-фортеця Радзивілів, одна з "візиток" Нєсвіжа, була розроблена італійським архітектором Бернардоні в XVI ст., а зараз там розміщений санаторій для пацієнтів з серцевими і неврологічними захворюваннями.

Брест - легендарне місто, з назвою якого пов'язано стільки подій в історії Білорусі, що навряд чи якесь інше місто може з ним зрівнятися. Сучасну славу місту принесли захисники Брестської фортеці. У 1965 році Брестській фортеці присвоєно звання "Фортеця-герой".

Могильов заснований у 1267 р. на схилах гори Могила. Пізніше тут був збудований укріплений дерев'яний замок. Замок займав дуже вигідне, з військової точки зору, положення, а саме місто було великим річковим портом і одним з найбільших ремісничо-торговельних центрів Великого князівства Литовського. В XVII ст. були збудовані три лінії оборони Могильова. Перша називалася "Верхнє місто" і мала довжину укріплень близько 600 метрів. Друга лінія - "Ближній вал", довжиною 1,5 км, охоплювала "Старе місто", яке було найпрестижнішою частиною Могильова. Тут стояли Ратуша, збудована в XVI ст., дім войта, дім могильовського купецтва, культові споруди. І третя лінія оборони - "Дальній вал", практично не збереглася до нашого часу.

Гродно - наймальовничіше місто в усій Білорусі. Місто пережило війну краще, ніж будь-яке інше місто країни, і тому в ньому найбільше неушкоджених історичних будівель. Визначні місця Гродно: гордий Костел в стилі барокко з декоративними вівтарями і розкішним розписом ликів святих, Бернардинська церква в стилі Ренесанс і дерев'яна Церква Святих Бориса і Гліба XII ст., яка вважається другою за віком у Білорусі.

Полоцьк - тихе патріархальне місто з красивими набережними і багатою історією. Собор Cвятої Софії - основна пам'ятка Полоцька. Збудований в XI ст., він спочатку був точною копією Собора Cвятої Софії в Києві, вважається найстарішою будівлею Білорусі. На жаль, пошкоджений пожежею у XV ст., він був перетворений у військовий штаб і повністю відбудований лише у XVIII ст. як католицький костел в стилі барокко. Музей всередині костела демонструє модель початкового вигляду собору.

Обновлено 18.10.2010 10:27