English Russian Ukrainian
Баннер
Непал PDF Печать E-mail
Автор: Administrator   
01.10.2010 14:59
Недоступен ни однин перевод.

Непал (столиця – Катманду) – країна у Південній Азії, межує із Китаєм та Індією. Площа – 147 тис. кв. км. Довжина кордонів становить 2 926 км, з них 1 236 км з Китаєм та 1 690 км з Індією. Країна не має виходу до моря. Рельєф країни рівнинний на півдні, горбистий у центральній частині, на півночі країни простягаються південні відроги Гімалаїв. Клімат на півдні субтропічний, на півночі спостерігається вплив висотної поясності.

До найцінніших природних ресурсів можна віднести поклади кварцитів, бурого вугілля, міді, кобальту, залізних руд, а також деревину, водні ресурси (зокрема гідроенергію), а також естетичну привабливість ландшафтів. Оброблювані землі складають 16 % території, під багаторічними посівами – лише 0.85%. Площа зрошуваних земель складає 11.7 тис. кв. км. До основних природних небезпек належать грози, повені, зсуви, посухи. Основні екологічні проблеми включають знеліснення, забруднення поверхневих вод, забруднення атмосфери автомобільним транспортом.

Населення складає майже 29 млн чол. У віковій структурі переважає населення у віці 15-64 років (57.9%). Діти до 15 років складають 38.3%, люди старші за 65 років – 3.8%. У Непалі переважають чоловіки. Середній вік населення – 20.5 років, середній приріст – 21 проміле.

Етнічний склад населення Непал досить строкатий. Найбільшими етнічними групами є Чхетрі (15.5%), Брахман-Хіл (12.5%), Магари (7%), Тару (6.6%) та ін. Основними релігіями є Індуїзм (80.6%), будизм (10.7%), іслам (4.2%) тощо. Непал є єдиною офіційною індуїстською державою у світі. Офіційною мовою є непальська. Рівень писемності населення складає 48.6% (62.7% серед чоловіків та 34.9% серед жінок).

Непал перебуває у стані переходу від монархічної до демократичної форми правління і нині офіційно є парламентською демократією. Це унітарна держава, що складається з 14 зон. Виконавча влада представлена Кабінетом міністрів на чолі з прем’єр-міністром (голова найбільшої парламентської партії або коаліції), що призначає членів уряду. Законодавча влада представлена тимчасовим парламентом (330 депутатів), сформованим 15 січня 2007 р. Правова система базується на правових концепціях індуїзму та англійського загального права. Непал не визнає юрисдикції Міжнародного суду ООН. Вища судова влада в країні здійснюється Верховним судом (Сарбочха Адалат). Верховний суддя традиційно призначався монархом.

Непал належить до найбідніших країн світу. Близько третина населення перебуває за межею бідності. Сільське господарство є основою економіки. Промисловість переважно займається переробкою сільськогосподарської сировини, зокрема джуту, цукрової тростини, тютюну та зерна. Через політичну нестабільність туризм (основне джерело валютних надходжень) перебуває у стадії занепаду. Найбільш перспективними галузями для розвитку є туризм та гідроенергетика. Решта галузей мають обмежені перспективи через невеликий розмір країни, технологічну відсталість, а також через віддаленість від моря та важкодоступність території.

ВВП країни у 2006 р. Становив 6 млрд дол. США (у перерахунку на душу населення у паритетах купівельної спроможності валют – 1 500 дол. США). У сільському господарстві створюється 38% ВВП, у промисловості – 20%, у сфері послуг – 42%. 76% населення зайнято у сільському господарстві, 6% у промисловості та 18% у сфері послуг. Рівень безробіття становить 42%.

Основою продукції сільського господарства є рис, кукурудза, пшениця, цукрова тростина, джут, коренеплоди, молоко, м’ясо. З промислових товарів найбільше значення мають килими, текстиль, джут, цукор, сигарети, цемент та цегла.

Основні експортні товари включають килими, одяг, шкіряні вироби, вироби з джуту, зерно. Країнами спрямування експорту є Індія (59%), США (13.9%) та Німеччина (5.6%). Імпортується золото, машини та устаткування, нафтопродукти, добрива. Країнами-постачальницями імпорту є Індія (49%), Китай (12.4%), ОАЕ (11.7%), Саудівська Аравія (5.2%), Кувейт (4.4%). Зовнішній борг складає близько 3 млрд дол. США.

Обновлено 01.10.2010 15:00