English Russian Ukrainian
Banner
Ірак PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Friday, 01 October 2010 14:57
There are no translations available.

Республіка Ірак – країна на Близькому Сході (столиця – Багдад). Межує з Іраном та Кувейтом, омивається водами Перської затоки. Площа країни становить 437 тис кв.км. Сухопутні кордони простягаються на 3 650 км, берегова лінія складає 58 км. Рельєф країни переважно рівнинний, лише на півночі та північному сході простягаються гірські пасма. Клімат посушливий, із спекотним літом та відносно прохолодними зимами. У гірських районах Іраку трапляються сильні снігопади, що можуть викликати повені в центральній та південній частині країни. Країна багата покладами нафти, природного газу, фосфатів та сірки. Країну перетинають дві найбільші у регіоні ріки – Тигр та Єфрат. Оброблювані землі складають 13% території країни. 35,2 тис кв.км складають зрошувані угіддя. Несприятливі природні явища включають пилові та піщані бурі, повені.

Населення (станом на 2007 р.) складає 27,5 млн чол. Мешканці у віці до 15 рокв складають майже 40%, у працездатному віці – понад 57%. Середній вік становить близько 20 років. Приріст населення сягає 26 проміле, народжуваність у шість разів перевищує смертність. У віці до 65 років у переважає чоловіче населення. Очікувана тривалість життя при народженні – 69 років.

Близько 75% мешканців – араби, 20% - курди, ще 5% представлено туркменами, асирійцями тощо. Майже 97% населення мусульмани (65% суніти та 37% шиїти). Християни та представники інших релігій складають близько 3%. Частка писемного населення становить трохи менше 60%.

Внаслідок керованої США військової операції проти уряду С.Хуссейна у 2003 р. політичну систему в країні було змінено. Нині держава має статус парламентської демократії. Станом на 2007 р. Ірак не зміг досягти політичної стабільності: досі трапляються сутички та терористичні акти на релігійному та політичному ґрунті. Країна поділена на 18 територіальних одиниць (мухафазатів). Правова система базується на поєднанні європейського цивільного та ісламського права у рамках конституції (ратифіковано у 2005 р.). Законодавча вліда представлена двопалатним парламентом, що включає Раду Представників (складається з 275 депутатів та обирається за партійними списками на пропорційній основі) і Раду Федерації (кількість членів та повноваження ще не визначені). Виконавчу владу здійснює кабінет міністрів на чолі з прем’єр-міністром. Головою держави є президент.

Основою іракської є нафтовий сектор, що забезпечує до 95% зовнішніх валютних надходжень. Внаслідок військових дій 2003 р. та наступних внутрішніх конфліктів, інфраструктура країни, зокрема мережа нафтопроводів, частково виведена з ладу. ВВП у паритетах купівельної спроможності валют, станом на 2006 р., становив майже 88 млрд дол. США (2 900 дол. США на душу населення). Промисловість забезпечує понад 66% валового продукту, сільське господарство – 7,3%, послуги – 26%. Рівень безробіття коливається в межах 25-30%. Основними галузями промисловості є нафтова, хімічна, текстильна, шкіраяна, виробництво будівельних матеріалів, харчова, виробництво добрив, металообробка. Сільське господарство орієнтується на вирощування пшениці, ячменю, рису, овочів, фініків, бавовни; розводять велику рогату худобу, поширені вівчарство та птахівництво.

Майже 85% експорту складає сира нафта, ще 8% - необроблена сировина (не паливна), 5% – харчі та живі тварини. Країни спрямування експорту – США, Італія, Іспанія, Канада. Товарний імпорт представлено харчами, медикаментами та промисловими товарами. Основними партнерами виступають Туреччина, Сирія, США та Йорданія. Зовнішній борг складає близько 81 млрд дол. США (станом на 2006 р.).

Last Updated on Friday, 01 October 2010 14:58