English Russian Ukrainian
Баннер
Бутан PDF Печать E-mail
Автор: Administrator   
01.10.2010 14:55
Недоступен ни однин перевод.

Бутан (офіційна назва – Королівство Бутан, столиця – м. Тхімпху) – країна у Південній Азії, межує з Китаєм та Індією. Загальна площа країни – 47 тис. кв. км. Країна не має виходу до моря. Протяжність кордонів – 1075 км (470 км з Китаєм та 605 – з Індією). Клімат – тропічний у південній рівнинній частині, решта територій зазнає впливу висотної поясності.

Природно-ресурсний потенціал здебільшого представлений деревиною, гідроенергією, покладами гіпсу, та солей. Оброблювані землі складають 2.3% площі території, під постійними посівами – 0.43%. Площа зрошуваних земель складає 400 кв. км. До основних природних небезпек відносяться бурі, а також часті зсуви. До основних екологічних проблем можна віднести ерозію ґрунтів та нестачу питної води.

Населення Бутану становить близько 2 327 тис. чол. У віковій структурі переважає населення у віці 15-64 років (57.4%, діти до 15 років складають 38.6%, тоді як люди у віці понад 65 років лише 4%. Середній вік населення складає близько 20.5 років. Характерною рисою Бутану є переважання чоловічого населення. Середнє значення природного приросту – 20 проміле.

У етнічному відношенні, населення Бутану представлене бутанцями (50%), етнічними непальцями (35%) та місцевими і мігруючими племенами (15%). 75% населення становлять буддисти, 25% - індуїсти. Офіційна мова – дзонкха. Поширені, також, місцеві діалекти. Рівень писемності складає 47% (60% чоловіків та 34% жінок).

Бутан є абсолютною монархією і має перейти до конституційної монархічної форми правління у 2008 р. У адміністративному відношенні поділений на 20 районів. Правова система поєднує в собі елементи індійського законодавства та англійського загального права.

Главою держави є король Джігме Кесар Намджіел Вангчук, виконавча влада представлена кабінетом міністрів, яких пропонує король і затверджує Національна Асамблея. Національна Асамблея є однопалатним законодавчим органом. 105 із 150 членів обираються на рівні сільських громад, 10 представляють релігійні органи, 35 призначаються королем як представники уряду. Судова влада представлена Верховним апеляційним судом (монарх) та Вищим судом (судді призначаються монархом). Країна не має політичних партій.

Господарство бутану відноситься до найменш розвинених у світі. Воно базується, переважно, на сільському та лісовому господарстві, які разом забезпечують понад 60% життєвих потреб населення. Сільське господарство переважно має форму натурального виробництва. Гірський рельєф робить будівництво доріг та іншої інфраструктури складним та надзвичайно дорогим. Економіка значною мірою залежить від зв’язків із Індією, з якою Бутан має найтісніші торговельні зв’язки, а також отримує фінансову допомогу. Промисловість є технологічно відсталою, носить ремісничий характер. Головними економічними ресурсами Бутану є його гідроенергетичний потенціал та туристична привабливість країни.

ВВП країни у 2005 р. Складало 840 млн дол. США (1400 дол. США у перерахунку на душу населення у паритетах купівельної спроможності валют). У сільському господарстві створюється 24.7% ВВП, у промисловості – 37.2%, у сфері послуг – 38.1%. У структурі зайнятості домінує сільське господарство (63% зайнятих). У промисловості працює лише 6%, у сфері послуг – 31%. Рівень безробіття становить близько 2.5%. Населення за межею бідності – понад 31%.

Основу продукції сільського господарства складають рис, кукурудза, корнеплоди, цитрусові, фуражне зерно, молочні продукти, яйця. Основними галузями промисловості є цементна, деревообробна, харчова та хімічна. Важливу роль відіграє туризм.

Основою експорту є електроенергія, кардамон, гіпс, деревина, ремісничі вироби, цемент, фрукти, дорогоцінне каміння, прянощі. Країнами спрямування експорту є Індія (69.2%), Японія (9.1%) та Німеччина (3%). Країна імпортує паливо та мастильні матеріали, зерно, літаки, машини, транспортні засоби, тканини, рис.  Головними постачальниками імпорту є Індія (75.3%), Сянган (16.1%) та Мексика (4.9%). Зовнішній борг складає 593 млн дол. США.

Туристичні «символи»: дзонґ, вершини Гімалаїв, рис, банани, апельсини, мускус, килим.

Основні національні парки - Доґа.

Фізико-географічні рекорди: вершина - г. Кула-Канґрі (7554), річка - Ґанґ

Посольство в Україні: Київ, вул. Олексія Терьохіна, 4. Телефон 435-66-61 (Індія).

Посольство України, найближче: 110057, New Delhi, 46, Paschimi Marg, Vasant Vihar. Телефон 8-10-9111-614-60-41 (за сумісництвом).

Візовий режим: віза.

Бутан залишається доволі закритим і в суспільному, і в природному відношенні. Лише в 1958 році були ліквідовані кастова система і рабство, у 1999 - почало транслюватися національне телебачення та було під­ключено «Internet». Країна не має виходу до моря, а її сусідами є лише Китай (Тібет) та Індія.

Природна замкнутість пов'язана з місцезнаходженням країни у високогірному районі Гімалаїв. Гірські хребти прорізані глибокими долинами, які мають більш помірний клімат (на півдні - субеквато­ріальний вологий). Високогір'я - зона арктичного клімату з вічними снігами.

У країні діє більше 200 монастирів (дзонґів), найбільшими з яких є Ташичходзонґ та Пародзонґ. В Тхімпху цікавими об'єктами є палац коро ля та резиденція джей-кхемпо (верховного лами), меморіал Чхортен; в Пунакхсі - старий королівський палац. Розвинуті народні промисли (килими, холодна зброя, художня обробка металів). В країні проходять яскраві фестивалі та свята, серед яких на особливу увагу заслугову­ють присвячені Ґуру Рімпошу. Бутан є визнаним центром виробництва марок.

Туризм (альпінізм, паломництво) хоча й відіграє важливу роль як джерело бюджетних надходжень, однак туристична інфраструктура в країні нерозвинута.

Найкращий період для відвідин: кінець березня - кінець червня, кінець вересня - кінець листопада.

Чайові у розмірі 2-3 долари за день можна залишати лише гіду водію. Торгуватися не прийнято.

Обновлено 02.11.2010 08:54